Na pobřeží jižní Anglie

V úterý 21. května se skupina žáků naší školy vydala na poznávací zájezd do Anglie. Nejeli jsme sami, společně s námi cestovali za poznáním také kamarádi z Boršic a Podivína. Dobrodružství začalo v dopoledních hodinách, kdy jsme před školou nasedli do autobusu, zamávali rodičům a spolužákům a vyrazili směr Německo, Belgie a Francie. Z francouzského přístavu Calais jsme projeli podmořským tunelem pod Lamanšským průlivem a ve středu ráno nás přivítalo anglické sluníčko. To nepřestalo svítit po celou dobu našeho pobytu.

Naší první zastávkou bylo přímořské letovisko Brighton, kde jsme byli ubytováni u anglických rodin. V Brightonu jsme se prošli historickým centrem města, po přímořské promenádě a mole Brighton Pier, v podmořském akváriu Sea Life Centre jsme pozorovali nejroztodivnější mořské ryby a živočichy, navštívili jsme královský palác Royal Pavilion, sídlo krále Jiřího IV. Večer nás čekalo přivítání v anglických rodinách. Někteří z nás se obávali, že se s domorodci nedomluví. Ale zvládli jsme to všichni! Dokázali jsme si, že anglicky umíme a určitě se se svými znalostmi ve světě neztratíme.

Ve čtvrtek jsme zamířili na skalní křídové útesy Seven Sisters, pod nimiž se mnozí z nás smočili v moři. Sluníčko nás ale brzy usušilo a popojeli jsme do města Hastings. Zde nás viktoriánská lanová dráha vyvezla nad město, kde jsme navštívili trochu strašidelné pašerácké jeskyně a historický areál zříceniny hradu Hastings Castle.

V pátek jsme jeli poznávat známý anglický přístav Portsmouth. V tomto ostrovním velkoměstě jsme navštívili zajímavé námořní muzeum, kde jsme podrobili důkladné prohlídce Victory, slavnou loď admirála Nelsona, a také první britský pancéřovaný parník HMS Warrior. A protože jsme byli v přístavu, nenechali jsme si ujít okružní projížďku lodí po přístavu. Někteří z nás překonali strach z výšek a vyjeli si na 168 metrů vysokou prosklenou věž Spinnaker Tower.

Večer jsme se však již museli rozloučit s anglickými přáteli a nachystat se k odjezdu. V sobotu táno nás autobus převezl do Londýna. Prohlídku hlavního města jsme začali procházkou parkem v Greenwich, vyfotili jsme se u nultého poledníku, obdivovali loď Cutty Sark a poté se lodí přesunuli po řece Temži k mostu Tower Bridge. Projeli jsme se i londýnským metrem, v němž někteří z nás zažili několik dobrodružných minut, kdy metro z neznámých příčin zastavilo mimo stanici. Slavnou hodinovou věž, známou jako Big Ben, jsme nemohli obdivovat, protože právě prochází rekonstrukcí. Viděli jsme však Westminster Abbey, Houses of Parliament, prošli jsme ulicí Downing Street, kde před sídlem britské premiérky právě probíhala demonstrace, dostali jsme se i k Buckinghamskému paláci, kde sídlí anglická královna. Z Trafalgar Square jsme pak přejeli k O2 Aréně, kde na nás čekal autobus. Zničení, ale nadšení jsme se usadili a vydali se na cestu domů. Přes kanál La Manche nás na pevninu přepravil trajekt a pak už autobus uháněl směr Buchlovice, kam jsme šťastně dorazili v neděli v podvečer. Zájezd jsme si opravdu všichni moc užili. Poděkování patří skvělé paní průvodkyni z cestovní kanceláře Školní zájezdy, spolehlivým a usměvavým pánům řidičům a všem našim žákům, kteří vzorně reprezentovali naši školu.

Mgr. Pavla Piknerová