Jaderná elektrárna nebo vodní?

V pondělí 10. 6. se žáci 8. a 9. ročníku naší školy vydali na velmi zajímavé exkurze a to do Jaderné elektrárny Dukovany a do přečerpávací Vodní elektrárny Dalešice.

Jaderná elektrárna Dukovany je první provozovanou jadernou elektrárnou na území České republiky. V informačním centru byl pro žáky připraven výukový program a zajímavá expozice. Žáci se dozvěděli, jak to vypadá v reaktoru, co je to jaderné palivo. Seznámili se technologií jaderné elektrárny a velmi je zajímala i bezpečnost jaderných elektráren. Prošli si bezpečnostním rámem, kterým musí projít každý zaměstnanec či návštěvník, před vstupem do elektrárny. Někteří si vyzkoušeli, kolik vlastní energie by museli vydat pro rozsvícení jedné žárovky, jak rychle by museli šlapat na kole, aby se žárovka rozsvítila.  

Další zastávkou byla přečerpávací Vodní elektrárna Dalešice (součást dolní nádrže Mohelno). Tato byla vybudována pro potřeby Jaderné elektrárny Dukovany. Žáci se například dozvěděli, že Dalešice jsou hlavním zdrojem technické vody pro Dukovany nebo že může sloužit jako náhrada jednoho bloku elektrárny, k výrobě elektrické energie.

Po obou návštěvách elektráren jsme odjížděli obohaceni o informace o výrobě elektřiny z jádra  i vody.  

smacap_Bright
rbt
smacap_Bright